Skoszona trawa to świetny materiał na ściółkę pod nasze rośliny. Jakie korzyści otrzymamy z zastosowania ściółki z trawy?

  1. Przesuszona trawa odbija promienie słoneczne. Ułożona pod naszymi roślinami, powoduje lepsze doświetlenie roślin od dołu i szybsze dojrzewanie plonów.
  2. Zatrzymuje wodę w glebie. Woda, która chce parować skrapla się na ściółce i zostaje cofnięta do gleby. W efekcie oszczędzamy wodę do podlewania roślin.
  3. Ścięta trawa luźno rozłożona na ziemi wabi dżdżownice. Wilgoć, jaka utrzymuje się pod rozłożoną trawą stwarza optymalne warunki dla życia dżdżownic i przetwarzania trawy w nawóz. W ten sposób otrzymujemy dodatkowy naturalny nawóz i zaoszczędzamy pieniądze na zakup nawozów sztucznych.
  4. Dżdżownice przerabiające trawę w nawóz spulchniają nam codziennie glebę wokół rośliny, dzięki czemu mamy lepiej napowietrzone korzenie naszych roślin.
  5. Kolejna korzyść jaką otrzymamy z ściółkowania gleby to lepsza estetyka naszych grządek poprzez ograniczenie rozwoju na nich chwastów.  Ograniczenie wzrostu chwastów to wymierna korzyść, gdyż nie trzeba poświęcać tyle czasu na ich pielenie.
  6. Ściółkowanie trawą, a nie korą lub zrębkami to oszczędność dla naszego portfela. Ściętą trawę mamy za darmo to efekt  koszenia, za korę i zrębki musimy zapłacić.
  7. Rozsypując naszą skoszoną trawę wiemy co to za materiał, istnieje niewielkie ryzyko przyniesienia patogenów na nasze rośliny /wiemy czym była nawożona i jaki jest jej stan/. Kupując korę czy inny materiał do ściółkowania nie mamy żadnej gwarancji, że nie dojdzie do porażenia roślin niepożądanymi drobnoustrojami czy grzybami.
  8. Wyściółkowanie gleby pod roślinami zapewnia nam czystsze plony. Rozsypana sucha trawa powoduje, że plony, które znajdują się przy ziemi nie mają na sobie piasku ani brudu.
  9. Ściółkowanie trawą chroni glebę przed erozją spowodowaną wiatrem i silnym słońcem.
  10. Drobne pożyteczne owady mogą znaleźć schronienie w rozsypanej skoszonej trawie.

Jak układać skoszoną trawę. Nie należy rzucać jej całymi kupkami a luźno rozrzucać. Jednorazowa warstwa rozsypanej trawy nie powinna przekroczyć 6 cm wysokości.  Trawa musi być luźno rozsypana, aby nie pojawiły się objawy pleśni lub chorób grzybowych.  Czy istnieje ograniczenie w ilości warstw rozsypywanej trawy – nie. Trawa ulega rozkładowi a poprzez jej wysychanie zmniejsza swoją objętość. Już po 3 dniach z rozsypanych 6 cm zostanie nam połowa.

Zastanówmy się czy musimy wyrzucać trawę do kontenera! Ściółkując  zyskujemy lepszą strukturę gleby, lepsze plony,  mamy więcej czasu, oszczędzamy na zakupie sztucznych nawozów, tworzymy schronienia dla pożytecznych owadów oraz ograniczamy ilość wywożonych śmieci z terenu ogrodu, co przełoży się na zmniejszenie kwoty opłat za wywóz odpadów. Korzyści dużo, za delikatną wadę może uznać, iż trawa lekko zakwasza glebę. Zakwaszenie jest bardzo minimalne  w porównaniu np. z korą a tą stosujemy bardzo często.

Wyrzucając  trawę do kontenera przemyślcie Państwo czy na pewno dobrze robicie pozbywając się jej.