Oczko wodne

water-lilies-1540496_960_720Oczko wodne – najważniejsze podstawy dla tych którzy chcą postawić oczko, które w przyszłości będzie ozdobą działki.

1. Głębokość – jeżeli chcemy żeby rybki przetrwały zimę w naszych warunkach klimatycznych – musi być minimum 80cm – zalecane 120cm. Poniżej 80cm – można zabezpieczyć oczko przed silnymi mrozami poprzez postawienie “namiotu foliowego” lub założenie grzałki czy pompy lodowej ( niestety zimą na działkach ROD Pogodny nie ma prądu ), a to są dodatkowe koszty, więc kopiemy od minimum 80cm.

2. Cień – wg. mnie to druga najważniejsza rzecz dotyczące oczka wodnego – jeżeli nie chcemy glonów nitkowatych – oczko wodne musi być zainstalowane w miejscu gdzie jest najwięcej cienii, ponieważ oczko wodne założone na otwartym terenie, czyli na słońcu – w okresie letnim takie warunki sprzyjają się do gwałtownego rozrostu glonów.

3. Folia czy forma stała – poza tzw. gliniankami, czyli zbiornikami z naturalnym dnem zbierającymi nadmiar wody z działki, wszystkie sztuczne akweny potrzebują trwałego uszczelnienia. Do budowy oczek i stawów o powierzchni powyżej 4 m2 poleca się folię PVC lub wykładzinę EPDM z kauczuku syntetycznego. Prostym sposobem jest wkopanie gotowej formy z tworzywa sztucznego.

4. Filtr i lampa UV – żeby zapobiec efektu zielonej wody konieczna jest instalacja filtru oraz lampy UV – które hamują wzrost glonów nitkowatych przez to woda może być krystalicznie czysta i dno jest przejrzyste. Jeżeli budżet mamy ograniczony – a chcemy mieć czystą wodę – możemy do oczka o poj. 2000l wpuścic około 30 sztuk małży czyli szczeżuji pospolitych.

Szczeżuja pospolita

5. Pompa – jeżeli decydujemy się na pełna filtrację oczka wodnego – wybieramy pompę fontannowa która ma dodatkowo odpływ do filtracji. I nigdy nie kupujemy pompy fontannowej na baterie słoneczne czyli pompy solarne które ostatnio są bardzo popularne – po prostu za słabo napowietrzają wodę.

6. Ryby – jeżeli chcemy mieć dużo ryb i nie obawiać się o ich zdrowie – wybierzmy tylko karasie ozdobne, amury, orfy czy liny. A jeżeli chcemy mieć bardziej ozdobne ale i też wymagające możemy sięgnąć po karpie koi, jesiotry. TYLKO UWAGA ! Sprzedawcy karpii koi nie zawsze o tym przestrzegają ale już Was informuję że jeśli zakupiliśmy karpie koi to przed wypuszczaniem do wody musimy wpierw położyć w oczku wodnym worek z karpiami koi na godzinę żeby się zaaklimatyzowały się jeśli chodzi o temperaturę wody. Po godzinie można wyjąć worek, odlać połowę wody i dolać do worka wodę z oczka wodnego i znowu na godzinę położyć w oczku worek z rybkami. Dopiero po następnej godzinie możemy wpuścić rybki z worka do oczka nie obawiając już o aklimatyzację tych rybek. Drugą ważną rzeczą jest nie mieszać karpie koi z karasiami gdyż ikry składane przez karasi – są chętnie zjadane przez karpie koi a także orfy.

7. Pokarm dla rybek – nigdy nie kupujemy te najtańsze pokarmy typu kolorowe kulki – która przedstawiam na zdjęciu poniżej, ponieważ są sztuczne, nadmuchane oraz niepełnowartościowe.

5429257756

 

Warto jedynie sięgnąć po pokarmy takich firm jak: TETRA, JBL, Soll, Aquael. Przynajmniej są sprawdzone, pełnowartościowe i co najważniejsze – nie powodują mętnienia wody.

8. Koty – każde oczko wodne szczególnie na działkach ROD musi być zabezpieczone przed kotami oraz ptakami zabezpieczając przezroczysta siatką.

9. Klarowanie wody – przynajmniej 2 razy w roku, wiosną oraz jesienią warto przeprowadzić klarowanie wody preperatami firm Soll, JBL, Tropical. Takie preperaty są przeznaczone do klarowania wody, która uległa zmętnieniu w wyniku złego funkcjonowania filtracji lub na skutek przekarmienia ryb. Zmętnienie wody pojawia się również w nowo-założonych zbiornikach z nieustaloną równowagą biologiczną – co jest WAŻNE na początku stawiania oczka wodnego.

10. Rośliny – najlepiej jest posadzić rośliny brzegowe np. takie jak: kaczeniec błotny, przywrotnik ostroklapowy czy kosaciec. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w lilie wodna która będzie ozdobą oczka wodnego. A co do roślin pływających jedynie można wybrać moczarki. Inne rośliny niestety mogą być przyczyną wzrostu glonów w oczku wodnym.

 

REGULAMIN ROD

§ 49
1. Zbiorniki wodne na działce mogą mieć powierzchnię:
1) basen i brodzik łącznie do 15 m2,
2) oczko wodne do 10 m2.
2. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać powierzchni 15 m2, a ich głębokość nie może przekraczać 1m.
3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne oraz bezpieczeństwo związane z budową i użytkowaniem zbiornika ponosi działkowiec.